Inverter (hrv. pretvarač). Klima uređaj radi na posve drugom principu: brzina vrtnje kompresora može varirati, tj. stalno se mijenja.
Što je veća razlika između trenutne sobne temperature i željene temperature, to je veća brzina vrtnje kompresora.
Što je razlika između dviju temperatura manja, brzina vrtnje kompresora postaje manja.
Ova automatska promjena brzine vrtnje kompresora ima nekoliko prednosti:
- Potrošnja energije inverter klima uređaja je i do 40% je manja od potrošnje klasičnih (ON / OFF) klima uređaja.
- Razina buke inverter klima uređaja znatno je niža od razine klasičnog klima uređaja
- Inverter klima uređaji postižu zadanu temperaturu mnogo brže od klasičnih uređaja
Što je inverter klima uređaj i koje su njegove prednosti? Iako je inverter klima uređaj nešto skuplji u nabavi od klasičnog klima uređaja, mala potrošnja energije i druge prednosti čina ga dugoročno dobrom investicijom.
Za bolje razumijevanje, na počeku ćemo na jednom primjeru objasniti kako radi „obični“ klima uređaj:
![](https://superklima.hr/wp-content/uploads/2023/02/Featured_Images_for_Past_Blog_Posts_c0136d38-8fb7-4271-84f5-dc0a322cba30-min-1024x640.png)
Primjer br. 1: željena sobna temperatura je 22 ° C.
Trenutna temperatura u sobi je 25 ° C.
Dakle, iz termostata se šalje informacija u kompresor, koji počinje s radom i toplina se izvlači iz prostorije sa 100% rashladnim kapacitetom. Ventilator kondenzatora aktivira se ovisno o vanjskoj temperaturi i tlaku kondenzacije. Visoke temperature zahtijevaju veliku brzinu i obrnuto. Kad se dođe do z. B. 21 ° C kompresor se ponovno isključuje i sobna temperatura ponovno raste.
Ovo trajno ponašanje upravljanja dovodi do povećanog habanja svakog motora.
Ako bi takav način rada usporedili s vožnjom automobila, onda bi to bila vožnja s punim gasom i punim kočenjem, pri čemu bi se motor svaki put ugasio.Jasno je da niti jedan vlasnik ili vozač vozila ne vozi na ovaj način, jer je to ne samo neugodno, već i značajno povećava potrošnju goriva.
Primjer br. 2: : željena sobna temperatura je 22 ° C.
Trenutna temperatura u sobi je 25 ° C.
Dakle, osjetnik temperature ovisno o povratnom zraku šalje informaciju preko upravljačke ploče do kompresora, koji se pušta u rad i u početku pri maloj brzini, što značajno smanjuje udarnu struju. Ova vrsta pokretanja također smanjuje habanje momenta pokretanja, jer je preostalo ulje u slojevima i kliznim površinama i dalje dovoljno dostupno pri malim brzinama. U vrlo kratkom vremenu stvara se dovoljno visok tlak ulja za opskrbu komponentama koje se u skladu s tim hlade i podmazuju.
Ovisno o proizvođaču, bilježe se različiti radni podaci i uspoređuju s ciljanom vrijednošću temperature. U našem primjeru to dovodi do povećanja brzine kompresora. Kontrolni sustav trajno reagira na promjene u radnim uvjetima. Povećavanje tlaka kondenzacije pri npr. visokim vanjskim temperaturama ili velika brzina kompresora dovodi do povećanja brzine ventilatora kondenzatora i obrnuto. Ventilator isparivača također je podešen na zadanu temperaturu, ovisno o sobnoj temperaturi.
Propisi nekih proizvođača izračunavaju potrebnu snagu hlađenja ili grijanja na temelju vanjske temperature, prošlih radnih uvjeta i korisničkih zahtjeva, što se postiže većim brzinama kompresora ili ventilatora isparivača. To ne samo da smanjuje troškove energije, već i trošenje pojedinih komponenata, što dovodi do duljeg vijeka trajanja pojedinih komponenata.
Također treba spomenuti da je s većim volumenom zraka i višom temperaturom dovodnog zraka, zrak u sobi manje odvlažuje. Kao rezultat, oči i sluznice više se ne isušuju toliko, što pridonosi ugodnijoj i ugodnijoj klimatizaciji.